Mehmet Güleç - Eğitimci Yazar
EMİRALEM ÇİLEK FESTİVALİ
Bu içerik 24 Nisan 2021 15:32 tarihinde eklendi ve 542 kez okundu
EMİRALEM ÇİLEK FESTİVALİ

EMİRALEM ÇİLEK FESTİVALİ

Merhabalar değerli okurlar,

Malum Emirâlem’imizin meşhur mis kokulu çilekleri tezgâhlardaki yerini almaya başladı. Mayıs ayına girmek üzereyiz. Mayıs ayının meyvelerini araştırdığınızda karşınıza çıkacak ilk meyve çilek olacaktır. Unutmayalım ki her meyve mevsiminde güzeldir ve sadece mevsiminde yenmesi sağlıklıdır.

Çilek yazı müjdeleyen birkaç meyveden biridir. Baharın son demlerini adeta çilek, erik, çağla, yeni dünya meyveleri ile geçiririz.

Çilek tezgâhlarına bakarsanız şölen havasında hazırlandığını görürsünüz. Tezgâhların en süslüsü, en dikkat çekenidir genelde. Sanki doğasında vardır şölen, festival… Çilek tezgâhları adeta “festival yap” dercesine çağrışım yapar. Hele bir de etrafında erik, yeni dünya, muz gibi birkaç meyve daha varsa pazara çok faklı bir hava katar çilek. Bu manzarayı gören herkeste uyanır bu hisler… Neyse ramazan günü bu noktaya çok girmeyelim.

Bende her yıl şölen havasında hazırlanmış bu çilek tezgâhlarını gördükçe aklıma hemen çilek festivali gelir. Bunu nasıl yazsam diye düşünürken sosyal medyanın “anılarım” uygulamasında 3 yıl önce şu şekilde bir paylaşım yaptığımı gördüm.

Toplum ve memleket yararına olan ve haberdar olduğum tüm faaliyetleri paylaşmış ve desteklemişimdir. Yine bu çerçevede memleketimizle ilgili eksik ve yanlış gördüğüm hususları da yazmış ve siz değerli hemşehrilerimle paylaşmışımdır. Zira tarihimizden ders alıp bugünü analiz edip geleceğin tarihine buna göre yön vermek bir araştırmacı, bir yazar olarak görevimizdir. Bu bir toplumsal sorumluluktur da aynı zamanda. Zira bilgiler paylaşıldıkça önem kazanır ve bir manası olur. Bilgiler paylaşıldıkça gelecek kuşaklara intikal eder.

Emiralem çilek festivalinin (kesin olarak) yapılacağı haberini bugün itibarıyla almış bulunmaktayım. Daha önceki günlerde mesaj atarak "Festival varmış, doğru mu Mehmet bey" diye soran vatandaşlarımıza dediğim gibi "Siz ne biliyorsanız bende onu biliyorum. Ortalıkta söylenti var. Lakin posterler ortaya çıkmadan kesin olur diyemiyorum. Belediyeye sormak gerekir. Zira geçen sene de olacaktı" şeklindeki yanıtım bakidir.

Gelelim yapılması kesinleşen 10. Çilek Festivaline ve festival tarihinin analizine...

En son 2013'de 9. Çilek Festivali yapılmıştı. Hem de 16 yıl aradan sonra... Peki ama niye 16 yıldan beri yapılamamıştı? Yoksa geçen sene ki gibi çilek mi azdı, 16 yıldan beri...

2014'de yerel seçimler vardı. Festival ise 2013'de oldu. Yani seçimlere 10 ay kala. Şimdi bakıyorum da tarih gerçekten tekerrürden ibaretmiş. Yıl oldu 2018. Yani belediye seçimlerine kaldı 10 ay. Gerçekten ilginç bir tesadüf...

1997'den beri kaç festival olmuş derseniz sadece 2.

Evet yanlış duymadınız sadece İKİ... (2013 ve 2018). Yani bu ikincisi olacak. Yani koskoca 21 yılda sadece 2 festival...

Peki ama Emiralem'i Emiralem yapan değerlerin başında çileğin geldiği bilindiği halde bu festival niye her sene yapılmaz? Bu arada bir tanıtım, festival süreklilik arz ederse başarı sağlar.

Her neyse ben daha fazla sözü uzatmayayım. Kökleri 250 yıl belki de daha eskiye dayanan bir Emiralemli olarak bu festivale sevinemediğimi açıkça ifade etmek isterim. Zira bu istatistikler beni sevindirmiyor, tam tersi düşündürüyor. Lakin önümüzdeki seneden itibaren her yıl bu festival yapılırsa işte o zaman bunu alkışlar ve yanında olurum. Lakin mevcut şartlarda bu etkinliği samimi bulmuyorum.

Festival tekrardan memleketime hayırlı olsun.”

Tarih: 24 Nisan 2018

Çileğiyle meşhur memleketim Emiralem'de düzenlenmesi planlanan bir festival öncesi yine tarihe not düşmüşüm. 3 yıl geçmiş ve düzelen bir şey yok. Bu seferde Covid-19 pandemisi çıktı. Bu ortamda elbette festival beklemiyorum. Pandemi olmasaydı yine olur muydu? İnanın onu da bilemiyorum. Zira ilçemizdeki bu siyasi ortamda buna ne kadar imkân olurdu? Kestirmek güç.

Bakalım neler olacak? İleri de çilek festivali deyince neler yazacak, neler söyleyeceğiz acaba? Yoksa her yıl yukarıdaki paylaşımı tekrar tekrar ifade etmek zorunda mı kalacağım, bilinmez…

Üreticilerimizin yaşadığı sorunlar ortada. Bu konuyla ilgili de önümüzdeki hafta bir yazı kaleme alacağım. Görüşünceye değin esen kalın sevgili okurlar.

 

Diğer İçerikler Tümü
EMİRALEM NÜFUSU GİDEREK AZALMAYA DEVAM EDİYOR

05 Şubat 2021 17:47

EMİRALEM NÜFUSU GİDEREK AZALMAYA DEVAM EDİYOR

KOYUNDERE SEMTİMİZİN NÜFUSU 13 BİNİ GEÇTİ

05 Şubat 2021 17:27

KOYUNDERE SEMTİMİZİN NÜFUSU 13 BİNİ GEÇTİ

MENEMEN'İMİZİN NÜFUSU 186 BİNİ GEÇTİ

05 Şubat 2021 12:03

MENEMEN'İMİZİN NÜFUSU 186 BİNİ GEÇTİ

İlçemizin nüfusuyla ilgili önemli detaylar

İZMİR DEPREMİ

03 Kasım 2020 12:59

İZMİR DEPREMİ

TARIM ALANLARIMIZ AZALIYOR MU?

06 Nisan 2020 17:46

TARIM ALANLARIMIZ AZALIYOR MU?

MENEMEN'İMİZİN NÜFUSU 180 BİNE YÜKSELDİ

04 Şubat 2020 19:37

MENEMEN'İMİZİN NÜFUSU 180 BİNE YÜKSELDİ