Mehmet Güleç - Eğitimci Yazar
ATATÜRK'Ü ANLAYABİLMEK VE ANLATABİLMEK
Bu içerik 09 Kasım 2017 19:42 tarihinde eklendi ve 1.334 kez okundu
ATATÜRK'Ü ANLAYABİLMEK VE ANLATABİLMEK

ATATÜRK’Ü ANLAYABİLMEK VE ANLATABİLMEK

10 Kasım... Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK'Ü anma ve ANLAMA günüdür. Onu anlatmaya ne kelimeler yeter ne de kitaplar. Zira Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ü anlatmak o kadar zor ki, onu anlatmaya kelimeler kifayetsiz kalıyor. Peki ama dünya ülkelerinin bile büyük bir gıpta ile baktıkları Atamızı ne kadar anlayabildik ve ne kadar doğru anlatabiliyoruz?

Anlamak dedim ama biliyorum ki, onu sevmeyenlerin ya da her geçen gün aleyhinde konuşanların çoğaldığı bir süreçten geçiyoruz. Niye böyle oldu, tartışılır elbette. Lakin burada önemli olan mesele şudur ki, birileri Atatürk’ün mezarını ziyaretten çekinir hale geldiyse bu durumu sorgulamak gerekir. Belki makam mevki elde etmek isteyenler, Atamızı ziyareti siyasallaşma olarak görebilir lakin bu çok yanlıştır.

Atatürkçü olduğunu iddia eden bazı kimselerin ise Atatürk’ü anlamadan ve gösterdiği hedefi doğru analiz edemeden kısacası Atamızı idrak edemeden konuştuğunu görmek ise oldukça üzücüdür. Yine Atatürkçülük kisvesi altında onu kullananların, Atamıza ne kadar zarar verdiği de ayrıca ele alınabilir, sorgulanabilir. Sözde, Atatürkçü olduğunu iddia edip sen hangi Atatürkçülerdensin şeklindeki hizipleşmeler bile Atatürk’ü anlamayan yığınları gösteren bir delil niteliğindedir. Atatürk’ün Cumhuriyet ile birlikte yaptıkları devrimlere, inkılap diyenleri farklı Atatürkçü gören, devrim diyenleri ise farklı Atatürkçü olarak nitelendiren bir zihniyet doğrusu ne kadar Atatürkçüdür tartışılır.  

Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ün; “İki Mustafa Kemal vardır: Biri ben; et ve kemik, geçici Mustafa Kemal, ikinci Mustafa Kemal, onu ‘’ben’’ kelimesiyle ifade edemem. O, ben değil ‘’biz’’ dir. O, memleketin her köşesinde yeni fikir, yeni hayat ve büyük ülkü için uğraşan aydın ve savaşçı bir topluluktur. Ben, onların rüyasını temsil ediyorum. O, Mustafa Kemal; sizsiniz, hepinizsiniz” sözünü şiar edinerek memleketin her köşesinde Atamızın gösterdiği çizgiden ayrılmadan CUMHURİYETİ temsil etmek ve Atamızı doğru anlayıp doğru bir şekilde anlatmak bu ülkenin istikbali için yapılabilecek en önemli görevdir. Zira Mustafa Kemal ATATÜRK, vatan sevgisidir. Mustafa Kemal ATATÜRK’ü sevmek, vatanı sevmektir. Bu ülkenin kurucusuna saygısı olmayanlara diyecek hiçbirşey bulamıyorum. Zira bütün bir hayatı cephelerde geçen, yanmış, tükenmiş, dağılmış ve farklı ülkelerin bayraklarının dalgalandığı bir imparatorluğun küllerinden yeniden çağdaş, laik bir hukuk devleti inşa ettiğine saygı duymayanların emin olun bu ülkeye de saygısı yoktur.

Onu sevmeyenlerin cesaretlendiği, her geçen gün aleyhinde konuşanların çoğaldığı bir ortamda ben Mustafa Kemal ATATÜRK'ün yolunun yolumuz olduğunu bir kez daha altını çizerek ifade etmek istiyorum. Emanetinin bekçisiyiz, sen hiç merak etme Atam, bir avuç kalacağımızı bilsek dahi bunu söylemekten asla geri durmayacağız. Seninle gurur duyuyor, övünüyor, kurduğun CUMHURİYET'in her daim bekçisi olacağımızı bir kez daha haykırıyor, gösterdiğin hedefler doğrultusunda yeni nesilleri inşa etmeyi kendimize görev atfetmiş bulunmaktayız. Ruhun şad olsun. Senin İki Mustafa Kemal vardır: Biri ben; et ve kemik, geçici Mustafa Kemal 2. Mustafa Kemal, onu ‘’ben’’ kelimesiyle ifade edemem. O, ben değil ‘’biz’’ dir. O, memleketin her köşesinde yeni fikir, yeni hayat ve büyük ülkü için uğraşan aydın ve savaşçı bir topluluktur. Ben, onların rüyasını temsil ediyorum. O, Mustafa Kemal; sizsiniz, hepinizsiniz sözünü şiar edinerek memleketin her köşesinde çizginden ayrılmadan CUMHURİYETİ temsil ediyoruz, etmeye de devam edeceğiz. Ruhun şad olsun Atam...

Mehmet GÜLEÇ

Bağımsız Eğitim-Sen

AR-GE Birim Başkanı

Yorumlar (0)
Ad Soyad * Güvenlik *
Diğer Makaleler Tümü
EK HİZMET PUANI DEĞİŞİKLİĞİ GEÇ DE OLSA İYİ OLDU. AMA...

Mehmet Güleç yazdı 22.6.2020 21:53:56

EK HİZMET PUANI DEĞİŞİKLİĞİ GEÇ DE OLSA İYİ OLDU. AMA...

MEHMET GÜLEÇ'TEN MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI'NA VE YÜKSEKÖĞRETİM KURULU'NA ÇAĞRI

Mehmet Güleç yazdı 26.3.2020 17:56:11

MEHMET GÜLEÇ'TEN MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI'NA VE YÜKSEKÖĞRETİM KURULU'NA ÇAĞRI

Bağımsız Eğitim Sendikası İzmir İl Başkanı Mehmet GÜLEÇ'ten Milli Eğitim Bakanlığı'na ve Yükseköğretim Kurulu

MEB TAYİN SÜREÇLERİNDE ŞU HUSUSLARA DİKKAT ETMELİDİR

Mehmet Güleç yazdı 10.5.2019 20:45:38

MEB TAYİN SÜREÇLERİNDE ŞU HUSUSLARA DİKKAT ETMELİDİR

ÖĞRENİM İZNİ İNİSİYATİFE BIRAKILAMAZ

Mehmet Güleç yazdı 3.3.2019 12:48:06

ÖĞRENİM İZNİ İNİSİYATİFE BIRAKILAMAZ

ZORUNLU HİZMETE TEŞVİK UNUTULMAMALIDIR

Mehmet Güleç yazdı 16.1.2019 18:26:49

ZORUNLU HİZMETE TEŞVİK UNUTULMAMALIDIR

2023 EĞİTİM VİZYONUNA COĞRAFYA ELEŞTİRİSİ

Mehmet Güleç yazdı 12.12.2018 17:50:14

2023 EĞİTİM VİZYONUNA COĞRAFYA ELEŞTİRİSİ