Mehmet Güleç - Eğitimci Yazar
MÜLAKATLAR KALDIRILMALIDIR
Bu içerik 09 Ağustos 2017 09:21 tarihinde eklendi ve 1.078 kez okundu
MÜLAKATLAR KALDIRILMALIDIR

MÜLAKATIN OLDUĞU YERDE ADALET VE LİYAKAT ARANMAMALIDIR

Eğitimci-Yazar Mehmet GÜLEÇ, hem Milli Eğitim camiasında hem de üniversitelerde lisansüstü öğrenci alımında uygulanan mülakatlara yönelik olarak “Mülakatın olduğu yerde adalet ve liyakat aranmamalıdır” dedi. GÜLEÇ konuyla ilgili yazısında şunları ifade etti:

Malumunuz son günlerde aylık maksimum 1250 lira kazanan ücretli öğretmenliğe dahi mülakat getirilmesi tartışmalar arasındadır. Yine üniversitelerin yüksek lisans ve doktora öğrencileri seçerken yaptığı eleme biçimlerinden biri olan mülakatı daha fazla tercih etmeye başladıkları da görülmektedir. Hatta bazı üniversitelerin ALES, YDS ve diploma puanından ziyade mülakata daha fazla önem verdikleri bilinmektedir.

Mülakat herşeyden önce toplum vicdanında kabul gören bir uygulama ya da eleme biçimi değildir. KPSS, ALES, vb. her türlü sınav, sonucu itibarıyla toplumda genel kabul gören bir uygulamadır. Lakin mevzu bahis mülakat olunca toplumun mülakatı “TORPİL”  olarak gördüğü bilinmektedir. MEB camiası henüz sözleşmeli öğretmenlikteki mülakat adaletsizliğini hazım edememişken bir de ücretli öğretmenliğe mülakat getirilmesi kabul edilebilir değildir. Nitekim mülakat, sübjektiftir ve denetlenebilir olmaktan uzaktır. Bu durumun ise haksızlıklara ve torpile zemin hazırladığı bir gerçektir. Mülakat sistemi, liyakattan uzaktır. Okul idareciliği ile ilgili yapılan mülakatlarda yaşananlar malumunuzdur. Birçok kişinin itiraz edip sonuçların adil olmadığı gerekçesiyle mahkeme yolunu tuttuklarını biliyoruz.

Mülakatın olduğu her ortam bir şekilde adam kayırmacılığa açıktır. Bu MEB olsun başka bir kurum olsun fark etmez. Örneğin üniversitelerde yüksek lisans ve doktora için yapılan mülakatlar ne kadar tarafsız ve adildir? Üniversiteler ki, bilim yuvasıdır. Lakin üniversitelerin de her geçen yıl artış gösterecek nitelikte mülakata başvurduğunu görmekteyiz.  Mülakat ne derece doğru bir uygulamadır? Adil bir eleme biçimi değildir. Toplum vicdanı da bunu red etmektedir. Ne sözleşmeli öğretmenlik ne ücretli öğretmenlik ne de lisansüstü eğitimdeki mülakatlar. Bunlar toplum vicdanını rahatsız eden uygulamalardır. Bu uygulamadan vazgeçilmesinin toplum çıkarları ve liyakat sistemi için ne kadar mühim olduğunu bir kez daha hatırlatmak istiyoruz.

Mülakata yer vermeyip adil bir şekilde sınav sonuçlarına göre öğrenci alan tüm üniversiteleri de tebrik ediyor, göstermiş oldukları adalet ve liyakat esaslarını ilerleyen yıllarda da sergilemelerinin gelecek nesiller adına çok mühim olduğunun bilinmesini istiyorum. Bu duygu ve düşüncelerle mülakatın hem MEB’den hem de üniversitelerden kaldırılması inancı içerisinde saygılarımı sunuyorum.

Mehmet GÜLEÇ

Eğitimci-Yazar

Yorumlar (0)
Ad Soyad * Güvenlik *
Diğer Makaleler Tümü
EK HİZMET PUANI DEĞİŞİKLİĞİ GEÇ DE OLSA İYİ OLDU. AMA...

Mehmet Güleç yazdı 22.6.2020 21:53:56

EK HİZMET PUANI DEĞİŞİKLİĞİ GEÇ DE OLSA İYİ OLDU. AMA...

MEHMET GÜLEÇ'TEN MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI'NA VE YÜKSEKÖĞRETİM KURULU'NA ÇAĞRI

Mehmet Güleç yazdı 26.3.2020 17:56:11

MEHMET GÜLEÇ'TEN MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI'NA VE YÜKSEKÖĞRETİM KURULU'NA ÇAĞRI

Bağımsız Eğitim Sendikası İzmir İl Başkanı Mehmet GÜLEÇ'ten Milli Eğitim Bakanlığı'na ve Yükseköğretim Kurulu

MEB TAYİN SÜREÇLERİNDE ŞU HUSUSLARA DİKKAT ETMELİDİR

Mehmet Güleç yazdı 10.5.2019 20:45:38

MEB TAYİN SÜREÇLERİNDE ŞU HUSUSLARA DİKKAT ETMELİDİR

ÖĞRENİM İZNİ İNİSİYATİFE BIRAKILAMAZ

Mehmet Güleç yazdı 3.3.2019 12:48:06

ÖĞRENİM İZNİ İNİSİYATİFE BIRAKILAMAZ

ZORUNLU HİZMETE TEŞVİK UNUTULMAMALIDIR

Mehmet Güleç yazdı 16.1.2019 18:26:49

ZORUNLU HİZMETE TEŞVİK UNUTULMAMALIDIR

2023 EĞİTİM VİZYONUNA COĞRAFYA ELEŞTİRİSİ

Mehmet Güleç yazdı 12.12.2018 17:50:14

2023 EĞİTİM VİZYONUNA COĞRAFYA ELEŞTİRİSİ