Mehmet Güleç - Eğitimci Yazar
SORUNLARIYLA VE ÇÖZÜMLERİYLE ZORUNLU HİZMET...
Bu içerik 01 Ağustos 2017 13:43 tarihinde eklendi ve 1.273 kez okundu
SORUNLARIYLA VE ÇÖZÜMLERİYLE ZORUNLU HİZMET...

SORUNLARIYLA VE ÇÖZÜMLERİYLE ZORUNLU HİZMET

Bir öğretmen ataması daha geçtiğimiz günlerde yapıldı. Görülen o ki, tercihe açılan yerlerin neredeyse tamamına yakını zorunlu hizmet bölgesi diye tabir ettiğimiz yerler. Peki ama zorunlu hizmet denince, bir öğretmeni tercih yapmaktan alıkoyan hususlar nelerdir? Zorunlu hizmeti cazip hale getirmek mümkün değil midir? İşte bu makalemizde bu sorulara yanıt arayacağız ve tabiki çözüm önerilerimizi sunacağız.

Zorunlu hizmet süreci devlet memurları için hep sorunlu olagelmiştir. Sorunlu olmasının elbette ki birçok sebebi vardır. Terör, azgelişmişlik, birtakım imkanlara uzak kalınması, sorunlu bir yere atanıp uzun yıllar tayin bekleme stresi ve benzeri gibi... Birçok memuriyette doğuda görev yapanlara terör ya da doğu tazminatı ödenirken öğretmenlere böylesi bir imkanın sağlanmaması gerçekten üzücü ve düşündürücüdür. Hakimlikten polisliğe, subaylıktan doktorluğa kadar hatta ülkeyi yöneten siyasilere kadar her mesleği yetiştirme de az veya çok emeği geçen öğretmenlerimizin zorunlu hizmet süreçlerinde ne kadar yanlarında yer alabiliyoruz bunu toplum olarak düşünmeliyiz.    

Doğunun en ücra noktalarında görev yapan ya da batıda yer alıp da en yakın ilçeye dahi kilometrelerce uzakta olup imkanlardan yoksun kalınan bir yerde eğitimcilerin ne kadar yanında yer alınabildi? Zorunlu hizmete teşvik dense de yıllardır, ne yazık ki eğitimcilerimizin unutulduğu birçok eğitim-öğretim yılı geride kaldı. Yıllardır doğuda ihmal edilmiş olan eğitimcilere bir teşvik paketinin sunulması son dönemde yaşanan hadiseler neticesinde elzem bir durum teşkil eder olmuştur deyip durduk defaatle... Nitekim hem eğitimciler adına hem de doğudaki eğitim istikrarının sağlanabilmesi adına söz konusu teşvik paketi ile ilgili olarak öngörüler birçok sendika tarafından Bakanlığa iletilmişti. Bu teşvik paketi daha önce Eski Bakanlar tarafından da birçok kez ifade edilse de tatbik edilemedi. Zorunlu hizmet bölgesindeki öğretmenler artık bu konuda bir adım atılmasını bekliyor. Çünkü bu teşvik paketi öğretmenlerin doğudan kaçmasını değil bilakis doğuyu tercih etmesinin önünü açacaktır. Hatta sadece doğu için değil Doğu ve Güneydoğu Anadolu dışındaki bazı illerimizde ve ilçelerimizde yer alan okullarımızda öğretmen sirkülasyonu diğer yerlere göre daha hızlı oluyor. Dolayısıyla bu gibi yerlerde eğitimcilerin daha kalıcı, daha uzun süreli görev yapmalarını teşvik edici yönde gerekli tedbirlerin alınması zaruridir. 

Açıklanan Öğretmen Streteji Belgesi’nde zorunlu hizmete teşvik ve rotasyonla ilgili hususlar bulunsa da, zorunlu hizmete teşvik için biran evvel uygulama aşamasına geçilmesinde fayda vardır. Nitekim zorunlu hizmetini yapmakta olan binlerce öğretmen yıllardır bu konuda Bakanlıktan bir müjde beklemektedir. Umarız 2017-2018 Eğitim-Öğretim Yılı itibarıyla söz konusu teşvik uygulamaya geçer.

Zorunlu hizmet bölge ve alanlarına teşvik sunulduğu takdirde hiç şüphesiz bu teşvik paketi bir eğitimcinin belirttiğimiz alanlardaki görev süresini tamamlamasını belki de teşvik dolayısıyla ekstra birkaç yıl daha o bölgede kalmasını bile sağlayacaktır. Yoksa her yıl değişen kadrolar görülmeye devam edileceği aşikardır. Sözleşmeli öğretmenlik sistemi bu sorunu çözmeye tek başına yeterli değildir. Zira çözüm sözleşmeli öğretmenlik değildir.

Sadece maddi olarak değil manevi olarak da öğretmenlerimizin yanında yer alınmalı ve manevi anlamda da teşvikler sunulmalıdır. Doğu tazminatı (ya da terör tazminatı) bu sürecin maddi destek boyutunu oluştururken bu işin manevi boyutunu da unutmayıp oradaki eğitimcilere sahip çıkılmalıdır. Hizmet puanları artırılabileceği gibi aynı zamanda doğu hizmeti yapan öğretmenlerimize “motivasyon tatili” adı altında 10 gün Öğretmenevinde ailesi ile birlikte ücretsiz konaklama imkanı sunularak yaz döneminde tatil imkanı sunulmalıdır. 3 yıl kalarak doğu hizmeti yapmış olanlara yılda bir defaya mahsusen bir maaş tutarında ikramiye verilecebileceği gibi 5 yıl kalana iki maaş tutarında ikramiye ödenebilir. Ayrıca doğudaki birçok şehirde kiraların yüksek olması nedeniyle aylık 300 lira kira yardımında da bulunulabilir. Bu gibi teşvikler artırılarak sunulabilir. Devlet imkanlarının eskiye nazaran daha iyi olduğu birçok ortamda ifade edilmektedir. Durum böyle iken zorunlu hizmete teşvik sunulamaması, düşündürücüdür.

Devletimizin eğitim neferleri olan öğretmenlerimiz görevleri gereği ülkemizin farklı köşelerinde hatta bazen en ücra köşelerde (zorunlu hizmet bölgelerinde) bu kutsal görevlerini ifa etmeye çalışmaktadırlar. Ancak uzun yıllar çalıştıktan sonra veyahut emekli olduklarında kurulu bir düzene geçebilen tabiri caizse “göçebe hayat” sürmek durumunda olan öğretmenlerimize Milli Eğitim Bakanlığı ile TOKİ müşterek çalışması ile konut alabilmeleri için kolaylık sağlanmasını ve bu konu üzerinde çalışarak ister düşük faizli kredi imkanı gerekse şehirlerin belli yerlerine yapılabilecek “Öğretmen Siteleri”nden faydalanmaları için imkanlar sunulmalıdır. Zorunlu hizmet bölgesinde çalışan eğitimcilerimizin (talep edenlerin) maaşlarından yapılacak kesintiler ile öğretmenlerimizin ev sahibi yapılması büyük önem taşımaktadır. 10 yıl boyunca büyük özveriyle zorunlu hizmetini yapan öğretmenlerimize istedikleri şehirde bir konut imkanı, doğuya olan talebi artıracaktır. Sunulabilecek bu gibi teşvikler sayesinde doğudaki öğretmen sirkülasyonu bu derece fazla olmayacak ve o bölgedeki okullarımızda da her sene değişen öğretmen kadrosu nedeniyle yetersiz eğitim alan öğrencilerimize de bir nebze çare olunacağı unutulmamalıdır.    

2017-2018 Eğitim-Öğretim Yılında doğudaki ve diğer tüm zorunlu hizmet alanlarındaki öğretmenlerimize teşvik sağlanması ümidiyle saygılarımı sunarım.   

Mehmet GÜLEÇ

Eğitimci-Yazar

 

Yorumlar (0)
Ad Soyad * Güvenlik *
Diğer Makaleler Tümü
EK HİZMET PUANI DEĞİŞİKLİĞİ GEÇ DE OLSA İYİ OLDU. AMA...

Mehmet Güleç yazdı 22.6.2020 21:53:56

EK HİZMET PUANI DEĞİŞİKLİĞİ GEÇ DE OLSA İYİ OLDU. AMA...

MEHMET GÜLEÇ'TEN MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI'NA VE YÜKSEKÖĞRETİM KURULU'NA ÇAĞRI

Mehmet Güleç yazdı 26.3.2020 17:56:11

MEHMET GÜLEÇ'TEN MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI'NA VE YÜKSEKÖĞRETİM KURULU'NA ÇAĞRI

Bağımsız Eğitim Sendikası İzmir İl Başkanı Mehmet GÜLEÇ'ten Milli Eğitim Bakanlığı'na ve Yükseköğretim Kurulu

MEB TAYİN SÜREÇLERİNDE ŞU HUSUSLARA DİKKAT ETMELİDİR

Mehmet Güleç yazdı 10.5.2019 20:45:38

MEB TAYİN SÜREÇLERİNDE ŞU HUSUSLARA DİKKAT ETMELİDİR

ÖĞRENİM İZNİ İNİSİYATİFE BIRAKILAMAZ

Mehmet Güleç yazdı 3.3.2019 12:48:06

ÖĞRENİM İZNİ İNİSİYATİFE BIRAKILAMAZ

ZORUNLU HİZMETE TEŞVİK UNUTULMAMALIDIR

Mehmet Güleç yazdı 16.1.2019 18:26:49

ZORUNLU HİZMETE TEŞVİK UNUTULMAMALIDIR

2023 EĞİTİM VİZYONUNA COĞRAFYA ELEŞTİRİSİ

Mehmet Güleç yazdı 12.12.2018 17:50:14

2023 EĞİTİM VİZYONUNA COĞRAFYA ELEŞTİRİSİ