Mehmet Güleç - Eğitimci Yazar
MEB Coğrafya Dersine yine önem vermedi
Bu içerik 13 Haziran 2017 13:08 tarihinde eklendi ve 3.073 kez okundu
MEB Coğrafya Dersine yine önem vermedi

Yaşadığımız Topraklar Coğrafyaya Önem Verilmeli Diyor, Lakin Görüş Alınmasına Rağmen MebCoğrafyaya Yine Gereken Önemi Vermedi

Liselerde haftalık ders saatlerini düzenleyen karar yürürlüğe konuldu. Yeni ders saatleri çizelgesi, hazırlık ve 9. sınıflardan başlamak üzere yürürlüğe konuldu. 2017-2018 Eğitim-Öğretim Yılı’ndan itibaren kademeli olarak yeni ders saatlerine göre planlama yapılacak. Haziran ayı Tebliğler Dergisinde yayımlanan Talim ve Terbiye Kurulu kararına göre Coğrafya ders saatinde herhangi bir değişiklik yapılmadı. 1.Dönem son bulmadan önce öğretmenlerden görüş isteyen Milli Eğitim Bakanlığı’na Coğrafya Öğretmenlerinin en çok bildirdiği hususların başında, 9.Sınıflarda Coğrafya müfredatı yoğun olduğu için haftalık ders saatinin 3 ya da 4 saate çıkarılması idi. Lakin konuyla ilgili yine bir değişiklik yapılmadı. 9.Sınıf konularının bir kısmının 10.Sınıfa kaydırılması sorunu çözmeye yetmeyecektir. Eğer ki ezberci sistemden vazgeçilmek isteniyorsa kazanım bilgi seviyesinde bırakılmayıp analiz-sentez noktalarına taşınabilmeliydi. Zira bugüne kadar belirtilen kazanımlar (müfredatın yetişmesi için daha çok sunuş yoluyla öğretim strateji ve tekniklerinin kullanımını zorunlu kılıyor bu durumda aktif öğrenme tekniklerinin gölgede kalmasına neden oluyordu). Aksi takdir de iki saatlik ders süreci, Coğrafya Dersinin temel hususlarının kazandırıldığı 9 ve 10.Sınıflar da oldukça bilgi yoğun bir ders işlenmesine bu durumda Coğrafya’da başarısızlığın en temel nedenleri arasında görülmektedir. Bundan dolayı ders saatlerinin 4 saat olarak planlanması gerekmekteydi.

Bir diğer husus da, 11 ve 12.Sınıflarda Coğrafya’nın seçmeli bir ders statüsünde olması LYS’de Coğrafya-1 ve Coğrafya-2 Testlerinin çıktığı düşünülürse büyük bir çelişkidir. LYS’de Coğrafya’nın bu kadar önemi varken seçmeli olması eğitim içeriği olarak negatif bir durumdur. Zorunlu olması yerinde bir karar olurdu.

 Ülkelerin tanıtımı oldukça yetersiz durum arz etmektedir. Küreselleşen Dünyamızı daha iyi tanımak adına “Ülkeler Coğrafyası” dersi muhakkak olmalı idi. Bu konu ünite olarak değil, ders olarak okutulmalıdır. Şahsımca 11.Sınıf bunun için ideal basamaktır. Bu ders en az milli bilinç çerçevesinde ülkemizi daha iyi tanıtabilmek adına  müfredata eklenmesi gerektiğine inandığım “Milli Coğrafya-Türkiye Coğrafyası” dersi kadar önemlidir. Lakin bırakınız bu dersleri haftalık ders çizelgesine eklemeyi, 11.Sınıf ve 12. Sınıf Coğrafya dersi seçmeli bir statüdedir. Bu bulunduğumuz coğrafya için kabul edilebilir bir gerçek değildir. 

Yaşadığımız coğrafya, coğrafya ilmine daha çok önem verilmesi gerektiğini kendisi bizatihi vurgularken gereken önemin verilmemesi üzücüdür.

meb
Yorumlar (0)
Ad Soyad * Güvenlik *
Diğer Makaleler Tümü
EK HİZMET PUANI DEĞİŞİKLİĞİ GEÇ DE OLSA İYİ OLDU. AMA...

Mehmet Güleç yazdı 22.6.2020 21:53:56

EK HİZMET PUANI DEĞİŞİKLİĞİ GEÇ DE OLSA İYİ OLDU. AMA...

MEHMET GÜLEÇ'TEN MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI'NA VE YÜKSEKÖĞRETİM KURULU'NA ÇAĞRI

Mehmet Güleç yazdı 26.3.2020 17:56:11

MEHMET GÜLEÇ'TEN MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI'NA VE YÜKSEKÖĞRETİM KURULU'NA ÇAĞRI

Bağımsız Eğitim Sendikası İzmir İl Başkanı Mehmet GÜLEÇ'ten Milli Eğitim Bakanlığı'na ve Yükseköğretim Kurulu

MEB TAYİN SÜREÇLERİNDE ŞU HUSUSLARA DİKKAT ETMELİDİR

Mehmet Güleç yazdı 10.5.2019 20:45:38

MEB TAYİN SÜREÇLERİNDE ŞU HUSUSLARA DİKKAT ETMELİDİR

ÖĞRENİM İZNİ İNİSİYATİFE BIRAKILAMAZ

Mehmet Güleç yazdı 3.3.2019 12:48:06

ÖĞRENİM İZNİ İNİSİYATİFE BIRAKILAMAZ

ZORUNLU HİZMETE TEŞVİK UNUTULMAMALIDIR

Mehmet Güleç yazdı 16.1.2019 18:26:49

ZORUNLU HİZMETE TEŞVİK UNUTULMAMALIDIR

2023 EĞİTİM VİZYONUNA COĞRAFYA ELEŞTİRİSİ

Mehmet Güleç yazdı 12.12.2018 17:50:14

2023 EĞİTİM VİZYONUNA COĞRAFYA ELEŞTİRİSİ