Mehmet Güleç - Eğitimci Yazar
İl içi ve il dışı tayinler için önemli uyarılar
Bu içerik 16 Nisan 2017 12:52 tarihinde eklendi ve 2.873 kez okundu
İl içi ve il dışı tayinler için önemli uyarılar

Bilindiği üzere, Öğretmenlerin iller arası isteğe ve zorunlu çalışma yükümlülüğüne bağlı yer değiştirmeleri işlemleri; 17 Nisan 2015 tarihinde yayımlanan Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Atama Ve Yer Değiştirme Yönetmeliğine göre yapılmaktadır.

 

2017 yılı il içi ve il dışı isteğe ve zorunlu çalışma yükümlülüğüne bağlı yer değiştirme işlemlerine iki aydan daha az bir zaman kaldı. Lakin bu sene için hem bu takvimin kısmen öne çekilmesi hem de bir takım yaşanan sorunlara çözüm bulunması adına bir öneri demeti sunmak gerektiğini düşünüyorum.

 

Hepinizin malumu olduğu üzere bu sene 27 Mayıs 2017’de Ramazan ayı başlamakta ve 25 Haziran 2017 Pazar günü Ramazan Bayramı’nın ilk günü olmaktadır. 2016-2017 Eğitim-Öğretim Yılı’nın 9 Haziran günü sona ereceği düşünülürse 12-23 Haziran tarihleri arasında da seminer çalışmalarının yapılacağı aşikar olup bu tabloya göre Ramazan Bayramı’na iki gün kala öğretmenlerimiz yaz tatiline girecek gibi görünmektedir. İşte bu yüzden “tayinci personel” olacak öğretmenlerimizin “ilişik kesme ve  diğer tayin işlemleri” için sürecin biraz daha öne çekilmesi bayram arefesinde yoğunluk yaşanmaması için önem arz etmektedir. Eğitim-Öğretimin sona ereceği Haziran’ın ilk haftası “tercih işlemleri” için ideal olup seminer döneminde de atama işlemlerinin yapılarak ilişik kesme süreci başlatılabilir. Zira geçen sene il dışı tayinler için tercihler 16-22 Haziran’da alınmış, 27 Haziran’da da tercih sonuçları ilan edilmişti. Bu takvim bu sene Ramazan münasebetiyle erken bir tarihe alınmalıdır.

 

Bir diğer husus ise öğretmenlerimizin il içi ve il dışı atamalarında norm kadroların sınırlılığından dolayı yaşadıkları sıkıntılardır. Hatta öyle ki bazen yıllarca bir yerde çakılı kadro kalan eğitimcilerimiz olmaktadır. Bu sıkıntının giderilmesinin bir yolu da geçenlerde Eğitimci-Yazar Sedat DEĞER’in sunduğu “Becayiş Sistemi” olup bu durum kanuni bir hak olarak sunulmuştur. Zira 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 73.Maddesinde becayişin tanımı yapılarak bu durum kanuni bir hak olarak sunulmuş lakin 17 Nisan 2015 tarihinde yayımlanan M.E.B. Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinde becayişe yer verilmemesi büyük bir eksiklik olarak göze çarpmaktadır. Bizlere Anayasal bir hak olarak verilen Öğrenim Hakkının kanunda verilip yönetmelikte verilmemesini hatırlatıyor bu durum...

 

Elbette tek çözüm becayiş değildir. Bunların ötesinde başka formüllerde bulunabilir. İl içi rotasyon buna bir çözüm olabileceği gibi başka formüllerde geliştirilebilir. Zira bir yerde yıllarca çakılı durumda kalan öğretmenlerimizi de anlayarak bu sorunlarına çözüm geliştirmek gerekmektedir. Bu konuda mağduriyet yaşayan öğretmenlerimize bu konuda bir formül geliştirilmesi ve bu sene Ramazan Bayramı öncesinde il içi ve il dışı tayin işlemlerinin yapılması temennisiyle saygılarımı sunarım.

Yorumlar (0)
Ad Soyad * Güvenlik *
Diğer Makaleler Tümü
EK HİZMET PUANI DEĞİŞİKLİĞİ GEÇ DE OLSA İYİ OLDU. AMA...

Mehmet Güleç yazdı 22.6.2020 21:53:56

EK HİZMET PUANI DEĞİŞİKLİĞİ GEÇ DE OLSA İYİ OLDU. AMA...

MEHMET GÜLEÇ'TEN MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI'NA VE YÜKSEKÖĞRETİM KURULU'NA ÇAĞRI

Mehmet Güleç yazdı 26.3.2020 17:56:11

MEHMET GÜLEÇ'TEN MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI'NA VE YÜKSEKÖĞRETİM KURULU'NA ÇAĞRI

Bağımsız Eğitim Sendikası İzmir İl Başkanı Mehmet GÜLEÇ'ten Milli Eğitim Bakanlığı'na ve Yükseköğretim Kurulu

MEB TAYİN SÜREÇLERİNDE ŞU HUSUSLARA DİKKAT ETMELİDİR

Mehmet Güleç yazdı 10.5.2019 20:45:38

MEB TAYİN SÜREÇLERİNDE ŞU HUSUSLARA DİKKAT ETMELİDİR

ÖĞRENİM İZNİ İNİSİYATİFE BIRAKILAMAZ

Mehmet Güleç yazdı 3.3.2019 12:48:06

ÖĞRENİM İZNİ İNİSİYATİFE BIRAKILAMAZ

ZORUNLU HİZMETE TEŞVİK UNUTULMAMALIDIR

Mehmet Güleç yazdı 16.1.2019 18:26:49

ZORUNLU HİZMETE TEŞVİK UNUTULMAMALIDIR

2023 EĞİTİM VİZYONUNA COĞRAFYA ELEŞTİRİSİ

Mehmet Güleç yazdı 12.12.2018 17:50:14

2023 EĞİTİM VİZYONUNA COĞRAFYA ELEŞTİRİSİ