Mehmet Güleç - Eğitimci Yazar
Mehmet Güleç KİMDİR?
Bu içerik 7.844 kez okundu
Mehmet Güleç

Eğitim-Öğretim Hayatı:

3 Eylül 1989 tarihinde İzmir’in Menemen ilçesinde dünyaya gelen eğitimci-yazar Mehmet GÜLEÇ, 1996 yılında Menemen’in Koyundere Beldesi’nde başladığı eğitim hayatına Ankara’nın Mamak ilçesinde devam etmiş ve 2004 senesinde Şehit Cihan Yıldız İlköğretim Okulu’ndan, 2007 senesinde de Mamak Lisesi’nden mezun olmuştur.

Yükseköğrenimini Balıkesir Üniversitesi Coğrafya Bölümünde yapan yazar, 2011 yılında derece yaparak üniversiteyi bitirmiş ardından ise Ankara Üniversitesi’nde Eğitim Bilimleri alanında eğitim görmüş ve bu eğitimi (pedagojik formasyon programını) başarıyla bitirerek 2012 yılında Coğrafya Öğretmeni unvanını almıştır.

2011 yılında Samsun 19 Mayıs Üniversitesi Beşeri ve İktisadi Coğrafya Anabilim Dalı’nda başladığı lisansüstü kariyerine askerlik ve zorunlu hizmet yükümlülüğü nedeniyle ara vermiş ve 2017 yılında görev yaptığı şehirdeki (Şanlıurfa) Harran Üniversitesi'ne müracaat ederek burada lisansüstü eğitimine devam etme kararı almıştır. Halen bu üniversitede lisansüstü kariyerini sürdürmektedir. 

Subaylık Dönemi:

Yazar, 2011-2013 yılları arasında Ankara’da çeşitli kurum ve kuruluşlarda Coğrafya Öğretmenliği yaptıktan sonra Ağustos 2013’de vatani hizmetini yapmak üzere 1 yıl süreyle Türk Silahlı Kuvvetleri saflarına katılmıştır. Yazar GÜLEÇ, şanlı ordumuzda Yedek Subay olarak görev yapmıştır.

Asteğmen Adayı (öğrencisi) olarak Foça Jandarma Komando Okulu’nda 3 ay süreyle eğitim almış ve Komando Okulundaki bu eğitimi başarıyla bitirerek Hatay 121. Jandarma Eğitim Alayı’na eğitim subayı-takım komutanı olarak atanmıştır. 8 ay Asteğmen olarak görev yaptıktan sonra 30 Haziran 2014 tarihinde Teğmen rütbesine terfi ederek Bölük Komutan Vekilliği dahil birçok görev icra etmiş ve üst komutanlıklarca birçok kez takdir ile taltif edilmiştir.

Öğretmenlik Dönemi:

Mehmet GÜLEÇ, vatani hizmetinden önce Ankara’da 2 yıl süreyle çeşitli kurum ve kuruluşlarda çalışmış ve vatani hizmetinden sonra zorunlu hizmet yükümlülüğünü yerine getirmek üzere Şanlıurfa’nın Akçakale ilçesindeki Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'ne Coğrafya Öğretmeni olarak ataması yapılmıştır. 2014’ten 2019'a değin bu ilçede idarecilik dahil birçok görev yapmış olup 25 Haziran 2019 tarihli atama kararnamesiyle Afyonkarahisar'ın İscehisar ilçesindeki Baddal AYGÜN Anadolu Lisesi'ne ataması yapılmıştır. 2 Eylül 2019 tarihli atama kararnamesiyle İzmir'in Aliağa ilçesine atanmıştır. Aliağa İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'ne yapılan atamasından kısa bir süre sonra 10 Aralık 2019 tarihli yeni bir atamayla İzmir'in Aliağa ilçesindeki Şehit Bahattin ELDEN Anadolu İmam-Hatip Lisesi'ne ataması yapılmıştır. Şuan Aliağa'da Coğrafya Öğretmeni olarak görevine devam etmektedir.

Yazarlık Süreci:

Mehmet GÜLEÇ, öğretmenliğinin yanı sıra yerel ve ulusal basında köşe yazarlığı yapmakta ve çeşitli ilçelere/beldelere yönelik kitaplar yayımlamaktadır. Yazarın bu alanda üç adet kitabı bulunmaktadır. İlk kitabını 2012’de yayımlayarak yazar ünvanını alan Mehmet GÜLEÇ, eğitimciliğinin yanı sıra aynı zamanda birçok sivil toplum kuruluşunda da aktif görev üstlenmiş ve üstlenmeye de devam etmektedir.

Sivil Toplum ve Sendikacılık Süreci:

Yazarın; İngilizce, Etkin Yönetim Becerileri ve Liderlik, İletişim ve Beden Dili, Mülakat Teknikleri, Etkili Sunum Teknikleri, Bireysel Donanımları Geliştirme ve Kariyer Planlaması, Pazarlama, Rekabet Yönetimi, Eğitmenlik, Motivasyon, Hafıza Teknikleri, Girişimcilik, Kalite Yönetimi ve İş Sağlığı alanları dahil olmak üzere 17 dalda 23 sertifikası bulunmaktadır. MBA-İşletme Yüksek Lisansı ve Beden Dili alanlarında uzmanlıkları bulunan yazar, eğitimciliğinin ve araştırmacı-yazarlığının yanı sıra birçok sivil toplum kuruluşunda gönüllü olarak görevlerde bulunmuş ve bulunmaya da devam etmektedir.

Türk Coğrafya Kurumu üyesi olan yazar GÜLEÇ aynı zamanda Lider Eğitimci-Yazarlar Derneği Kurucu Yönetim Kurulu üyesi olarak görev yapmıştır. Yazar Mehmet GÜLEÇ, 2012 yılında ilk defa ortaya attığı Koyundere Kültür ve Dayanışma Derneği fikrini, 2019'da hayata geçirmiş ve bu kapsamda derneğin kuruluşuna ön ayak olmuştur. Bu derneğin Kurucu Yönetim Kurulu üyesi olarak görev yapmış ve 1. Olağan Kongresi'nde de yönetim kurulu üyesi olarak derneğin A Takımında görev üstlenmiştir. Yazar GÜLEÇ aynı zamanda Türkiye Erozyonla Mücadele Ağaçlandırma ve Doğal Varlıkları Koruma Vakfı (TEMA) gönüllüsü olarak da çalışmalarını yürütmektedir.

Sendikal alanda ise, Bağımsız Eğitim Sendikası Genel Merkez Ar-Ge Başkanlığı ile Genel Başkan Basın Danışmanlığı görevini yürütmektedir. Yazar Mehmet GÜLEÇ, 4 Kasım 2019 tarihli sendika yönetim kurulu kararı ile Bağımsız Eğitim Sendikası'nın İzmir İl Başkanı olarak görevlendirilmiştir. Yazar GÜLEÇ, daha öncede Bağımsız Eğitim Sendikası Şanlıurfa İl Başkan Yardımcılığı görevinde bulunmuştur.

Birçok internet sitesinde eğitim ve mevzuat üzerine makaleleri yayımlanan Mehmet GÜLEÇ, eğitim çalışanlarının özlük hakları, eğitim sistemi ve eğitimin güncel konuları üzerine fikirlerini de kamuoyu ile paylaşmaktadır.

Yazar GÜLEÇ, Sevgi GÜLEÇ hanımefendi ile evli olup orta derecede İngilizce bilmektedir.

SON MAKALESİ
EK HİZMET PUANI DEĞİŞİKLİĞİ GEÇ DE OLSA İYİ OLDU. AMA...

Mehmet Güleç yazdı 22.6.2020 21:53:56

EK HİZMET PUANI DEĞİŞİKLİĞİ GEÇ DE OLSA İYİ OLDU. AMA...